2 02 2013

Ne kadar rezil olursak o kadar iyi
"İki çocuk annesi evli barklı bir kadının ne işi vardı tek başına yabancı bir ülkede?"

Ya peki şuna ne dersiniz:

"Rezil olduk dünya aleme!"

Amerikalı fotoğrafçı  Sarai Sierra bulundu. Bıçaklanarak öldürülmüş. Yapılan yorumları okuyorum, okuduğum hiçbir şeye şaşırmıyorum ama yine de sinirlerim bozuluyor, elimde değil.

Derdimiz şu: Ne diyeceğiz biz şimdi dünyaya?

Pippa Bacca öldürüldüğünde ne dediysek onu deriz? Ya da en iyisi, ya zaten biz günde beş kadın kesiyoruz yani öyle önemli bi şey değil, büyütmeyin deriz. Biz turist kadınları zaten ellenip yoklanacak ve hatta gayet rahat taciz edilecek müsait kadınlar olarak görürüz desek? Anlarlar mı acep dilimizden?

Amerikalı fotoğrafçının neden öldürüldüğünü bilmiyorum. Taciz mi edildi, tecavüze mi uğradı, soyuldu mu ne oldu bilmiyorum. Belki öldürülme nedeni milli sporumuz olan taciz ve tecavüz değildir, bilemiyorum. Şimdi benim bildiğim, iliğimize kemiğimize işlemiş şu mide bulandıran yaklaşım, zihniyet, düşünce, kafa.

Ne işi vardı kadın başına kafası. Evli bir kadın nasıl olur da tek başına?? kafası. Ya üstelik anneymiş, ne işi var bi annenin böyle yalnız?? kafası. Rezil olduk yine yabancılara! kafası.

Olmazsın rezil, merek etme. Biz kendi aramızda “ne kadar rezil olursak o kadar iyi” diye yaşayıp gidiyoruz nasılsa, bize bi şey olmaz hiç merak etme.

Daha reşit olmamış kız çocuklarını kazık kadar adamlara eş diye veriyoruz, oluyor. Onların hayallerini geleceklerini çalıyoruz oluyor. Meslek edinmelerini önlüyoruz, hani neredeyse kuluçkaya yatan tavuk misali sürekli çocuk doğurmalarını (hem de devlet katından gelen istekle) bekliyoruz, oluyor. Yolda sokakta iş yerinde parkta bahçede sahilde kumsalda meydanda gördüğümüz kadınları taciz ediyoruz, oluyor. Onları dövüyoruz, yaralıyoruz, oluyor. Öldürüyoruz, o da oluyor. Sonra yasalar çıkıyor ve taciz ettik diye, dayak attık diye hapis bile yatmıyoruz, cezamız erteleniyor, içerde olanlar ise denetimli serbest bırakılıyor.. bunların hepsi çok şahane oluyor ve sen hâlâ daha aleme rezil olduk diye dertleniyorsun öyle mi? Bi bu olmuyor yani. Olmaz bi şey merak etme.

Aslında, ne kadar rezil olursan o kadar iyi. Müstehak sana.

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...